Przejdź do treści

O tym co wpływa na zachowanie dziecka

  O tym, co wpływa na zachowanie dziecka

  W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, gdy musi zmierzyć się z trudnym dla niego zachowaniem dziecka. W takich sytuacjach w głowach rodziców pojawiają się różne myśli, za którymi stoi przekonanie, że dziecko jest złe, złośliwe lub testuje granice. Czy rzeczywiście tak jest? Czy dzieci zachowują się źle po to, żeby zrobić rodzicom na złość?

  Otóż nie! Jeśli dobrze się przyjrzymy zachowaniu zauważymy, że jest ono sposobem komunikacji. Mogę śmiało powiedzieć, że zachowanie jest językiem dzieci. Naszym zadaniem jako rodziców i opiekunów jest zrozumienie tego języka.

  Na zachowanie wpływają cztery czynniki:

  • Temperament
  • Wiek dziecka i zawiązane z nim wyzwania
  • Potrzeby dziecka
  • Postawa dorosłych

  Każdy z nich jest niezwykle ważny. Im więcej dowiemy się na temat tych czynników, tym lepiej zrozumiemy „język” i więcej sensu będziemy potrafili z samego zachowania dziecka wydobyć. Im więcej się dowiemy, tym bardziej przewidywalne stanie się dla nas zachowanie dziecka, a co za tym idzie, będziemy mieć wpływ na trudne sytuacje 😊

  Każdy z czynników przeanalizowałam i opisałam dla Was w osobnych rozdziałach. Zapraszam do dalszej lektury. Wiedza daje moc!

  Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat zachowania się dzieci zapraszam na kurs online dla rodziców „O zachowaniu dziecka”.